Spi, človíčku, spi!

Sedm plus jeden důvod, proč stojí za to, že si ve svém diáři vědomě vymezíte prostor pro spánek a odpočinek

1. Novinářka Arianna Huffington, zakladatelka známého webu The Huffington Post, jednoho krásného slunečného dne omdlela vyčerpáním na svém vlastním psacím stole. Ano, čtete správně. Na stole! Ne v dole, ne na operačním sálu po složité desetihodinové operaci, ale na obyčejném psacím stole, kde se žádná fyzicky náročná práce neprovozuje. „Jen“ psychicky. Arianna si zlomila lícní kost a natrhla obočí na pět stehů. Když se z nehody probrala, rozhodla se poučit z vlastní chyby nejen sebe samou, ale taky nás ostatní. Začala ve velkém brojit proti jedné z nejhorších civilizačních nemocí: chronickému nedostatku spánku.

A víte, co je největší ironií? Že důvodem, pro který mnoho lidí zanedbává spánek, je vyšší produktivita. Ve skutečnosti přitom naše produktivita ve stavu nevyspání strmě klesá. Pokud je tedy málo spánku a hodně hodin v práci mantrou vaší kariéry, je čas na výraznou změnu.

Popadněte svůj diář a zaznamenávejte si čas spánku, odpočinku a práce

Zkuste najít vztah mezi kvalitou a délkou vašeho spánku a zároveň pracovní efektivitou. Nějakou hezkou, líbivou, relaxační pastelkou si do diáře na nejbližších sedm dní naordinujte dobu spánku, která vám z vašeho pozorování vyjde jako ta ideální.

Chcete víc důvodů, proč nás nedostatek spánku negativně ovlivňuje a proč je největším nepřítelem naší kariéry?

2. Při nedostatku spánku máme oslabenou imunitu, jsme náchylnější na virózy a infekce, jsme častěji nemocní nebo nuceni nemoci přecházet

3. jsme popudlivější, netrpělivější, nesnášenliví

4. jsme zranitelnější, děláme více chyb a špatných rozhodnutí

5. máme vyšší spotřebu analgetik na migrény

6. trpíme horší životosprávou, protože únavu zaháníme jídlem

7. máme nadspotřebu nejrůznějších životabudičů plných chemických a konzervačních látek

8. i přesto, že děláme víc, stíháme míň.

Svou energii vynaložíte správným směrem

pokud si zapisujete své sny, cíle a kroky